IRSKÉ LETOKRUHY

Rozlučkové DVD s Irskými letokruhy

Připravujeme pro vás DVD s Irskými letorkuhy.
Více v aktualitách.


Divadlo v Celetné
Celetná 17,110 00 Praha 1


 

Lidé
Markéta Švábová Markéta působí v Coiscéim od roku 2000 a tím se stává jedním z nejdéle působících členů této skupiny. Prošla několika úrovněmi od aktivního tanečníka, trénujícího téměř všechny dny v týdnu, přes lektora až na post umělecké vedoucí celé skupiny. Dnes už není aktivním tanečníkem, ale vzhledem ke svým zkušenostem se dokáže lehce vcítit do problémů tanečníků, na které dnes dohlíží. Je vedením Irských letokruhů a naší nepostradatelnou podporou. Na trénincích se občas zdá, že se Markétin slovní projev zredukoval pouze na povely "špičkyyy", "propnoooout", "vytočiiiiit". Každý tanečník ale hned ví, co tím Markéta myslí, a jedná se tím o jedinečný druh vzájemné komunikace.
Hanka Malaníková Hanka se narodila na Jižáku v roce 1978, ve znamení Vodnáře. Vystudovala nejdřív Fakultu sociálních věd UK, protože chtěla dělat válečného reportéra a napravit svět. Pak šla radši studovat na DAMU katedru autorské tvorby a pedagogiky, aby nejdřív napravila sebe. Ještě pořád studuje, v doktorském programu. Věnuje se autorskému divadlu, režii, psaní, divadelní improvizaci a pedagogice. Proto také došlo ke spojení Hanky a Irských letokruhů - napravuje tanečníkům výraz a pohyb po jevišti. Má ráda moře a umí křičet jako racek.
Slávka Gajerová Slávka vystudovala Taneční konzervatoř Ivo Váni-Psoty (dříve 1. soukromá taneční konzervatoř v Praze), její kroky dále pokračovaly na HAMU, kde studuje obor pedagogika tance. V současnosti dále spolupracuje se svou spolužačkou z oboru choreografie Soňou Kupcovou, Josefem Kocourkem a se souborem Chorea Bohemica. Věnuje se folkloru a externě spolupracuje s Národním divadlem v Praze v inscenaci Prodaná nevěsta. Věnuje se pedagogice, vyučuje na konzervatoři i jen tak pro radost; tak se do jejího záběru dostala i skupina Coiscéim, které napravuje držení těla už druhým rokem. Do Irských letokruhů se kromě aktivního tance zapojila též vytvořením choreografií výrazového tance. Stejně jako většina aktivních tanečníků bojuje s nedostatkem volného času, pokud ho ovšem najde, věnuje se studiu řečtiny, která se stala její vášní.
Marie Luisa Stiborová Maruška přišla do Coiscéim z rodného Českého Těšína, kde působila v TS Kanafas jako tanečník a choreograf. Věnovala se zde různým tanečním směrům - country, mexico, clogging, square, american line, moderně a výrazovému tanci, též tanci irskému. Řadí se tím k tanečníkům s největšími zkušenostmi v poznávání různých tanečních stylů. V Coiscéim tančí pátým rokem, brzy se do popředí dostala její kreativita a možnost zúročit své předchozí zkušenosti. Většinu choreografií Irských letokruhů vytvořila, nebo se na jejich vytvoření podílela. Kromě irského tance se věnuje svým dvěma kočkám (Erin a Freyi) a stejně jako Terka propadla geocachingu, který občas společně provozují.
Honza Hora Honza se společně s Markétou řadí v Coiscéim mezi největší pamětníky, působí ve skupině od roku 2000. Před příchodem do této skupiny zkoušel své štěstí mezi tanečníky country, už devět let je ovšem očarován irským tancem a jeho nebývalými možnostmi. Hlavní Honzovou specialitou je schopnost improvizace, kterou pěstuje již několik let a ve které dosáhl téměř dokonalosti (to, že improvizuje, poznají jen velmi zkušené oči). Je všežravec, kromě chleba se ovšem živí i programováním a za většinou změn na stránkách je v průběhu let právě jeho osoba.
Terka Zadražilová Terka se před příchodem do Coiscéim věnovala akrobatickému rock-and-rollu v kategorii formace dívek. Do irského tance si tím přinesla velice cenný vklad, z tanečníků má jedny z největších rozsahů a provaz pro ni není problém. V Coiscéim tančí pátým rokem, v současné době studuje VŠ a ve volných chvílích se věnuje geocachingu a kreativní tvorbě, zejména výrobě bižuterie.
Zuzka Nováková Zuzka tančí v Coiscéim pátým rokem. Kromě tance se věnuje hudbě, na hudební nástroje hraje od svých čtyř let a vystudovala hru na housle. V rodině mají květinářství, ve kterém pracuje společně s maminkou. Aranžuje květiny a navrhuje zahrady, její práce ji životně naplňuje a je zároveň i jejím velkým koníčkem. Doma vlastní početnou smečku královských psů plemene Cavalier King Charles spaniel. Chovu psů se Zuzka věnuje od dětství a nyní se připravuje na zkoušky posuzovatele exteriérů psů. Je vášnivou sběratelkou sobů ve všech různých podobách a formách. Díky této sběratelské vášni si vysloužila přezdívku "Sobík".
Aleš Kotyk Aleš tančí v Coiscéim druhým rokem. Irský tanec si jako svůj koníček zvolil bez předchozích tanečních zkušeností, to mu ale nezabránilo se během krátké doby vypracovat až k současné taneční úrovni a být součástí Irských letokruhů. To by nešlo bez píle a tvrdé práce, Aleš beze sporu dokáže obojí. Dalším překvapením je jeho záliba mimo taneční sál - když netančí v Coiscéim, hraje na harfu.
Hanka Nezvedová Hanka si svou aktivitou před příchodem do Coiscéim vytvořila nespornou výhodu pro následující působení ve skupině irských tanců - 9 let se věnovala sportovní gymnastice a akrobatickému rock-and-rollu. Irský tanec je jejím koníčkem 5 let, které strávila v Coiscéim. Mimo taneční sál ji nejvíc zaměstnává studium architektury, mimo to vyrábí šperky a věnuje se carvingu a trekingu. Duší stále zůstává fanouškem fantasy, proto byste ji mohli potkat i na nějaké železné bitvě či LARPu.
Lucka Červenková Lucka se tanci dříve příliš nevěnovala, chvíli se vlnila v rytmu břišních tanců, osudovým setkáním se ovšem staly irské tance, kterým se intenzivně věnuje čtvrtým rokem. Jejím koníčkem je divadelní improvizace, dramatickou výchovu studovala v ZUŠ Na Popelce a získala oba stupně základního uměleckého literárně dramatického vzdělání. Za zmínku jistě stojí to, že se Lucka dříve setkala se sportovním šermem, šermovala v USK Praha. Ve volných chvílích Lucka šije nejen na sebe, je též autorkou kostýmu Sidhů v Irských letokruzích.
Marie Haklová Maruška přišla do Coiscéim ze západních Čech, kde se dříve věnovala standardním a latinskoamerickým tancům v ATK Standard Cheb pod vedením Vladimíra Hány. Na střední škole hrála aktivně divadlo v Trychtýři, studentském divadlu chebského gymnázia. Od pěti let hrála na různé hudební nástroje, před sedmi lety se však naplno vrhla do irského tance, u kterého zakotvila. V Coiscéim působí jako tanečník a lektor (učí pokročilé děti). V současné době zkouší kombinaci "pracuji - studuji - tancuji ", zatím s úspěchem.
Libor Hakl Další posilou ze západních Čech je Libor, který do Coiscéim přišel před čtyřmi lety - jak už to tak bývá - za Maruškou. Jeho počátečním vkladem do irských tanců nebyly ani tak předchozí taneční zkušenosti - věnoval se více sportovním aktivitám od házené, přes fotbal, basketbal atd. Byla to spíš chuť se tanci intenzivně věnovat. Stejně jako Honza Hora ovládá specifický jazyk IT, především tolik potřebné grafické programy.
Kristýna Langová Kristýna se v dětství věnovala moderní gymnastice, před třemi lety ovšem propadla irskému tanci, kterému věnuje prakticky všechen svůj volný čas. Studuje, hraje na kytaru a ráda zpívá (nejraději do mikrofonu). Poslední dobou se jejím koníčkem stalo též focení všeho, co se hýbe. Společně s Petrou Váňovou čas od času zmizí do lesů a hájů se skautským oddílem, který vede.
Petra Váňová Dříve než Petra objevila taje irského tance, věnovala se baletu a scénickému tanci v Pohybovém studiu H pod vedením Mgr. Henriety Vítové. V Coiscéim Petra tančí šestým rokem, je aktivním tanečníkem a lektorem (učí začátečnický step). Studuje stavební fakultu a ve svém volném čase vede skautský oddíl. Má velice ráda vše, co se jakkoliv týká Irska, poslouchá doma irskou hudbu, dokonce jí v pokoji visí irská vlajka.
Denisa Repková K Denisiným předchozím tanečním zkušenostem patří aerobik, gymnastika, z moderních tanců potom latina a výrazový tanec. V Coiscéim tančí pátým rokem a irský tanec se pro ni stal prostorem k využití předchozích tanečních a pohybových zkušeností. Má plno kreativních nápadů i mimo taneční sál, které spolu s dalšími tanečníky realizuje, nahrává a z tohoto materiálu posléze vyrábí trailery. K jejím dalším koníčkům patří psaní, v současnosti píše povídky a má rozepsánu knihu.
Adéla Hanzlíková Adéla tančí v Coiscéim už 7 let. Na taneční kariéru se začala připravovat velmi záhy, od tří let navštěvovala tanečně hudební přípravku v soukromé taneční škole DAG. Její další kroky směřovaly k aerobiku, jeden rok se věnovala krasobruslení, plavala. Kromě fyzického pohybu Adéle není cizí ani svět hudby, hrála a hraje na flétny a na kytaru. Dnes je jedním z nejvytíženějších tanečníků Coiscéim.
Magdaléna Hanzlíková Magdaléna je v Coiscéim stejně dlouho jako její sestra, 7 let, a dá se říct, že mají i podobnou cestu tanečním světem - též prošla tanečně hudební přípravkou v soukromé taneční škole DAG. Společným zájmem bylo pro sestry Hanzlíkovy plavání, obě hrály na flétnu, Magdaléna kromě toho našla svou zálibu v keramice a grafice. Největším koníčkem přesto zůstává irský tanec, kterému se intenzivně věnuje, a vzhledem k jejímu mládí od ní můžeme ještě čekat velké věci.
Henryk Paciorek Irsko si Henryka podmanilo během studií v Dublinu. Když mu tehdy paní domácí pustila video se záznamem vystoupení Riverdance, netušil, že si jednou přes letní školy najde cestu až ke skupině Coiscéim. Spoluprací na projektu Irských letokruhů si tak splnil mnohaletý sen.
Tina Péčiová Dujmić Tina přišla do Coiscéim před třemi lety z Košic, kde se irskému tanci věnovala pod vedením Ronana Morgana, T.C.R.G. v Irish Dance Academy Slovakia. Před irským tancem se intenzivně věnovala standardním a latinskoamerickým tancům pod vedením Miroslava Lenárta v TC Košice. Skupina Coiscéim jejím příchodem získala tanečníka a lektora s velkými zkušenostmi, které neúnavně předávala svým žákům a spolutanečníkům. Intenzivně se věnovala přípravě Irských letokruhů. Od února se Tina chystá na jinou a důležitou etapu svého života, jejich rodinný kruh se rozroste o potomka, na jehož příchod nyní čekají v Záhřebu.
Alice Vařechová Alice tančí v Coiscéim již 8 let, spolu s Markétou a Honzou si tak pamatuje nejvíc z historie skupiny. Kromě irského tance se dlouhodobě věnovala baletu (6 let) a dva roky tančila country tance ve skupině Caramella. Studuje, ve svém volném čase se věnuje hře na klavír, stará se o svého psa, nebo si zahraje softball. Alice je též novou lektorskou posilou Coiscéim, učí pokročilé zájemce o soft shoes.
Markéta Jordáková Markéta se věnuje irskému tanci v Coiscéim čtvrtým rokem. K jejím předchozím zkušenostem patří setkání s baletem a aerobikem. Je to skautka, která se kromě tance intenzivně věnuje hře na kytaru. Markéta studuje civilní letectví a budeme-li mít štěstí, může se nám stát, že za několik let to bude právě ona, kdo nás jako letuška doprovodí nahoru do mraků.
Monika Horázná Monika řady tanečníků Coiscéim rozšířila před pěti lety. Jako šestiletá chodila do baletu, dále vyzkoušela moderní tanec a krátkou dobu se věnovala i hip hopu. Monika je ukázkou cílevědomého tanečníka, který se nebojí do svého snu mnoho investovat. Studuje biologii a dokáže se učit i při náročných zkouškách Irských letokruhů. Osm let vyráběla keramiku, dnes je jejím koníčkem výroba šperků.
Kristián Fišl Kristián je nejmladším tanečníkem Irských letokruhů, zároveň též výraznou posilou pánské sekce skupiny (celkem máme 6 tanečníků). V Coiscéim Kristíán tančí pátým rokem a kromě pravidelných tréninků hraje na housle a klavír. Největší zálibou Kristiána jsou ovšem vlaky, hlavně spací vlaky, pomocí kterých společně s tatínkem poznává celou Evropu.
Káťa Špirochová Káťa tančí v Coiscéim druhým rokem. Před příchodem do skupiny se seznámila nejen s irským tancem, ale též letmo se street dance, discem i scénickým tancem. Káťa miluje umění a zdá se, že múzy milují ji. Do jejího záběru nepatří jen taneční sály, věnuje se též malování, hraje divadlo, zpívá a zabývá se literární tvorbou (na podzim 2009 dopsala svůj první román). Svou kulturou a dějinami ji fascinují Irsko a Japonsko a jednou by ráda cestovala po světě.
Markéta Tichá Markéta patří v Coiscéim ke zkušeným tanečnicím, tančí ve skupině již šestým rokem. K irskému tanci se dostala přes zkušenosti s baletem a rock-and-rollem. K jejím koníčkům patří hra na flétnu a zpěv, ve škole se potom věnuje specifické disciplíně debatování. V současné době se připravuje na krajské kolo debatování škol. K jejím oblíbených předmětům ve škole patří netradičně matematika a fyzika.
Natálie Lucká Již je tomu 5 let, co do taneční skupiny Coiscéim přišla Natálka, která se tři roky před tímto vkročením do našich řad věnovala gymnastice. Kromě náročných tréninků irského tance se Natálka věnuje dalším sportovním aktivitám, především volejbalu. Taneční a sportovní sály občas vymění za sály koncertní, jejím nástrojem jsou housle, hře na ně se věnuje 7 let a hraje ve školním orchestru ZUŠ Jana Hanuše.
Pozn.: Natálka se na začátku roku 2010 s Irskými letokruhy rozloučila. Děkujeme ji za její účinkování a za léta strávená v našem kolektivu, do dalšího života potom přejeme všechno dobré.
Jirka Horák Jirka v Coiscéim tančí souvisle dva roky, jeho první kroky k irskému tanci započaly však o rok dříve a zpočátku byly váhavé a nejisté. Dnes už můžeme říci, že se Jirka nebojí do této fyzické aktivity investovat svou energii a obětovat volný čas. Ve svém volném čase potom pěstuje další sporty - hraje volejbal a šachy. Rovněž nedávno porušil rčení dvakrát do stejné řeky nevstoupíš - zahájil totiž další akademické dobrodružství na prestižní vysoké škole, tentokrát již ale na druhé straně barikády.
Anička Vedralová Anička je svými zájmy a zaměřením zastáncem tajemna a fantastična, čte fantasy knížky, jezdí na LARPy, na jiné bitvy a setkání. Někdy se zdá, že Anička žije v jiném, fantastickém světě, což jen dodává třpyt jejímu tanečnímu projevu. Jejím nejoblíbenějším zvířetem je vlk, má ráda přírodu a historii. V Coiscéim tančí pátým rokem, před svým příchodem do této taneční skupiny se věnovala osm let baletu a moderní gymnastice.
Eliška Jedličková Eliška je posilou taneční skupiny Coiscéim už šestým rokem. Stejně jako u jiných tanečníků patří k jejím předchozím tanečním zkušenostem setkání s country tanci, chvíli se věnovala tanci modernímu. Dnes jí mimo náročné tréninky zbývá čas pouze na studium, které v sobě zahrnuje její další koníček - malování a kreslení. Eliška je milovníkem zvířat, několik jich doma chová a jejich řady se stále rozrůstají.
Míša Perglerová Míša je naší nejčerstvější posilou, k Irským letokruhům se přidala na začátku roku 2010. V Coiscéim není ovšem žádným nováčkem, kurzy irského tance navštěvuje již pátým rokem. Účinkováním v Irských letokruzích se jí splnil velký sen - vystoupit na jevišti s ostatními tanečníky. Prostředí jeviště jí ovšem není cizí, každoročně se zúčastňuje celopražské recitační soutěže Pražské vajíčko. K jejím dalším zálibám patří hra na kytaru a flétnu, svou kreativitu potom ráda uplatňuje při dekorování keramiky.
Dan Vališ Dan se v Irských letokruzích objeví s irskými dudami , tzv. "uilleann pipes". V České republice patří k předním hráčům na tento nástroj, cesta k němu však nebyla přímočará. Ve čtrnácti letech se učil hrát na skotské dudy u Američana, který zakotvil v Praze (pozn.: dnes už hře na dudy neučí, zato hraje hokej). Postupem času se mu však více zalíbila uvolněná atmosféra irských hudebních sessions, kde se setkávali muzikanti jak z Čech, tak ze zahraničí. Proto se v šestnácti letech sebral a odjel do Irska, aby si irské dudy pořídil přímo od výrobce. S tanečníky Coiscéim spolupracuje řadu let. Výsledkem této spolupráce jsou i Irské letokruhy.
Jauvajs První krůčky hudební skupiny Jauvajs se uskutečnily v roce 1995. Skupina, která se ve svých počátcích profilovala jako folková, se postupem času přerodila ve skupinu irskou a dnes má své nezastupitelné místo na poli irské hudby v Čechách. Jejím nejvýraznějším rysem jsou česky zpívané irské balady a písně, z nichž jedna zazní i v rámci Irských letokruhů. Skupina dnes hraje ve složení Kuba Linhart, Jana Linhartová, Roman Opavský a Katka Ferenčíková. Při představení Irských letokruhů se na jevišti též objeví Pavla Cohen, zakládající houslistka skupiny. Jejich nejnovějším počinem je nové (v pořadí již třetí) CD "Do neznámých míst".
Vzájemná spolupráce Jauvajs a Coiscéim se datuje od roku 2002, kdy společně otevírali letňanské Tesco. Od té doby je můžete vidět a slyšet několikrát do roka na různých festivalech, koncertech a společenských akcích.
Více o Jauvajs, jejich koncertech a písních najdete na: www.jauvajs.cz


© 2009 COISCEIM | webdesign Impax, spol. s.r.o. | webmaster Honza Ircing
FOTOGALERIE