IRSKÉ LETOKRUHY

Rozlučkové DVD s Irskými letokruhy

Připravujeme pro vás DVD s Irskými letorkuhy.
Více v aktualitách.


Divadlo v Celetné
Celetná 17,110 00 Praha 1


 

Banshee | Sidhe | Leprikón | Samhain | Imbolc | Beltaine | Lughnasadh


Beltaine

Tajemná a magická noc z 30. dubna na 1. května je časem oslav svátku Beltaine, svátku počátku světlé poloviny roku, přelomu jara a léta. Nastává čas tepla, růstu a sklizně. Beltaine je svátek radostný a tuto noc je třeba náležitě protančit a prozpívat. Své místo v oslavách tohoto svátku mají i očistné ohně, které září do noci na všech kopcích zelené krajiny. Nastává čas očištění od všeho špatného, co se nahromadilo za studených a temných dnů zimy, a přípravy na letní čas plný nesčetných plodů přírody. Je čas uctít život ve všech jeho formách, čas přinášení obětí divoké zvěři a přírodním živlům, čas velkých kouzel, oslavy mládí a rozpálené krve. Moc skřítků a víl tuto noc roste a svého vrcholu dosáhne při letním slunovratu.

Bůh a bohyně (někdy jmenováni jako Rohatý bůh a Paní ze Zelených lesů) se tuto noc spojí v posvátném svazku. Stejně tak se i mladé páry během noci vytratí do lesů, aby tak společně oslavili tuto noc lásky a vášně.

Lidé se líbají pod rozkvetlými větvemi stromů, staví a hlídají až do rána májky, soutěží ve vyhazování zapálených březových košťat do vzduchu a přeskakují zapálené ohně.
V tento čas mohly páry uzavřít manželství na zkoušku – na dobu jednoho roku a jednoho dne. Pokud za rok mladý pár zjistil, že manželství pro ně není to pravé, mohli se milenci rozejít každý svou cestou.

V našich podmínkách tento svátek známe jako „pálení čarodějnic“ nebo jako „filipojakubskou noc“.

A ony tančí. Devět studánkových víl
v róbách bílých, s korunkami z květů
Kolem vody tančí v bledém luny svitu.
- keltská lidová

O dni májovém mladí muži obvykle v les vbíhají
A za noci mezi panny pospíchají vstříc veselí bujarému.
Já tolik slyšel jsem, jak deset panen vyšlo
Májku stavět, a devět z nich si děcko domů přineslo.
- neznámý autor kroniky ze 16. století© 2009 COISCEIM | webdesign Impax, spol. s.r.o. | webmaster Honza Ircing
FOTOGALERIE