IRSKÉ LETOKRUHY

Rozlučkové DVD s Irskými letokruhy

Připravujeme pro vás DVD s Irskými letorkuhy.
Více v aktualitách.


Divadlo v Celetné
Celetná 17,110 00 Praha 1


 

Přestavení

Irské letokruhy jsou tanečně divadelním představením skupiny irských tanců Coiscéim. Hlavní myšlenkou tohoto představení je předvést divákovi irský – nebo chcete-li keltský – rok ve spojení mystiky irských bájí a reality všedního života. Základem pestrobarevné taneční mozaiky se stalo střídání ročních dob a slavení prastarých keltských svátků.

Irové, vycházející z historie Keltů, slaví čtyři hlavní svátky roku. Jsou jimi Samhain, Imbolc, Beltine a Lughnasadh. Rok začíná tzv. temnou polovinou roku. Nezačíná tedy v lednu, jak jsme zvyklí, ale 31. října oslavou Samhainu (tento svátek se kryje s více známým Hallowenem a svátkem Všech svatých či Památkou zesnulých). Následuje Imbolc, začátek jara, který se slaví 1. února. Kolo roku se točí dál až k oslavě přicházejícího léta – Beltaine, noc z 30. dubna na 1. května, kterou u nás známe jako „pálení čarodějnic“. Přibývá teplých dní, léto je na vrcholu své síly, zraje obilí a ovoce. Pozvolna přicházejí žně, které představuje oslava svátku Lughnasadh. Nastává podzim, úroda je sklizena, noci se prodlužují, kolo roku se pozvolna dotáčí…

V Irských letokruzích se setkáme také s mystickými postavami irských bájí. V prvním obraze je to Banshee, nešťastná víla, která oplakává smrt člověka. Je doprovázena svými společníky, Sidhy, průvodci duší do země mrtvých. Svátek Samhain je ten pravý čas, aby navštívili tuto zemi, neboť tento den je hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí. Mystické obrazy by se neobešly bez přítomnosti éterických víl a potměšilých skřítků. Proto zavítáme k lesním vílám a poznáme veselé a možná trochu škodolibé skřítky leprikóny.

Irsko však není jen země plná bájí a příběhů. Je to též země s drsnou a krásnou přírodou, kde žijí obyčejní lidé. A ti mají obyčejné starosti svého života, pracují a starají se o úrodu. Co by to však bylo za život bez oslav! A hlavně bez oslav Dne svatého Particka (St. Patrick´s Day)! V takový den je čas zvednout korbele piva a protančit a prozpívat celou noc.

Přijďte s námi do divadla prožít jeden rok plný oslav irských svátků, bájných bytostí a radosti z irského tance, který svou živostí vlévá energii nejen do tanečníků, ale také přihlížejících diváků.© 2009 COISCEIM | webdesign Impax, spol. s.r.o. | webmaster Honza Ircing
FOTOGALERIE